UEFI BIOS nedir? Legacy ve UEFI arasındaki fark nedir?

UEFI, eski BIOS’ların yerini alan yeni bir firmware, donanım yazılımıdır. Yeni nesil sistemlerde BIOS yerine UEFI kullanılır. UEFI arayüzü eski tip BIOS’lara göre çok daha gelişmiş, donanım ve işletim sisteminin birbiri ile iletişimi kolaylaşmıştır. Bunun önemli faydaları PC’nin daha hızlı açılıp kapanması, boot işlemlerinin hızlanması ve GPT bölümleme tablosunu kullanması nedeniyle ile 2 TB üstü disklere destek sunmasıdır.

UEFI işletim sistemi kurulumu ise bu özelliklerin faydalanılabilir olduğu önemli bir noktadır. Bugün UEFI için tavsiye ettiğimiz işletim sistemi Windows 10 64 Bit’tir.

Legacy, eski donanım ve işletim sistemlerine destek sunan bir özellik. UEFI kurulum yapılmadığında bunun adı eski tip, Legacy kurulum olmuş olur.

Previous Windows 10'da Fotoğraf Görüntüleyicisini Açmak
Next ArlaSoft

About author

You might also like

Bilgisayar 0 Yorum

Windows Defender Devre Dışı Bırakma

Küçük boyutlu hızlıca indirip kurulumsuz kullanabileceğiniz Windows Defender uygulamasını devredışı bırakan arac. Her sistem kurulumundan sonra regedit ile uğraşmamak için kullanışlı bir yazılım

Bilgisayar 0 Yorum

Windows 10’da Fotoğraf Görüntüleyicisini Açmak

Yeni bir metin belgesi açıp metin belgesinin içine aşağıdaki kodları baştan sona aynen kopyalayın. Bu metin belgesini Dosya kısmında Farklı Kaydet olarak kaydedin. Bize dosyanın ismini ve kayıt türünü soracaktır.

Bilgisayar 0 Yorum

Windows 10 Otomatik Güncelleme Almayı Kapatmak

Dosyası zip’ten çıkartın, ardından Windows 10 Güncelleme Kapatma.reg uygulamasına çift tıklayarak çalıştırın. Gelen uyarılara onay verin. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Artık yeni güncellemeler çıktığında otomatik olarak deneklenmeyecek, isterseniz kendiniz denetleyip yükleyebileceksiniz. İNDİR

0 Yorum

Henüz bir yorum yapılmamış!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply